Saray lokma

Lokma tatlısı ülkemizde çok uzun yıllardır sofraların en bereketli ve en lezzetli tatlılarından birisi olarak hala tüketilmektedir. Farklı türlerde hazırlanabilen lokma tatlısı içerisinde saray lokma olarak adlandırılan tatlı çeşidi özellikle hayır işlerinde tercih edilmektedir. Fındık şeklinde olan ve içi dolu bir şekilde hazırlanan saray lokma tatlısı Osmanlı mutfağına dayanan bir lezzet olduğu için adını buradan almaktadır. Osmanlı döneminden günümüze gelen süreçte birbirinden farklı hayır işlerinde saray lokması dökülmekte ve yüzlerce hatta binlerce kişiye ikram edilmektedir.

Saray lokma dağıtmak

Saray lokma dağıtmak çok eski yıllardan bugünlere gelmeyi başarabilmiş özel bir gelenektir. Farklı birçok neden ile kurulan lokma tezgahlarında halka saray lokması dağıtmak aynı zamanda bir hayır işi olarak tercih edilmektedir. Yüzlerce hatta binlerce kişiye saray lokması dökmek tamamen profesyonellik isteyen bir iştir. Ve bu amaçla hizmet veren lokma firmaları bulunmaktadır.

Lokma firmaları hayır yapmak isteyen vatandaşların belirtmiş olduğu adreslere lokma tezgahları kurarak burada istenilen sayıda kişiye yetebilecek şekilde taze saray lokması hazırlayarak pişirmektedir. Ardından pişirilen saray lokmaları şerbet eklenerek tek kişilik servisler ile o bölgeden geçen insanlara dağıtılmaktadır. Buradaki en önemli amaç tanınmayan binlerce kişiye tatmak üzere lokma tatlısını ulaştırmak ve onların hayır dualarından faydalanmaktadır.

Saray lokma ne zaman dağıtılır

Saray lokma kültürümüzde hayır amacıyla yapılan bir gelenek olduğu için dağıtılması konusunda herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. Bazen bir cenaze evinde ya da ölen yakınlarının yıl dönümlerinde tanımadıkları binlerce insana en kolay ulaşabilmenin yolu olarak saray lokma dağıtılması tercih edilmektedir. Yine sünnet düğünü gibi büyük organizasyonlarda düğüne gelen misafirlere dağıtılmak üzere saray lokması dökülmektedir. Bunlarla birlikte bir niyeti ve dileği olan kişilerin bu niyeti ve dileği yerine geldiğinde hayır amacıyla saray lokması döktürmek tercih edilebilmektedir.

Tamamen hayır amacı ile yapılan saray lokma dağıtımı insanların içinden gelen bir duygu olduğu için yeri ve zamanı ya da ne amaçla dağıtıldığı konusunda bir kısıtlama bulunmamaktadır. Saray lokma etkinlikler ve hayır işleriniz için dağıtılabilmektedir.

Call Now Button