İzmir lokma (tuzlu)

Lokma tatlısı ülkemizde çok geniş bir coğrafya yapılan lezzetlerden birisidir. Her bölgede farklı bir isimle adlandırılan lokma tatlısının özellikle İzmir kültürünün en özel lezzetlerinden birisidir. İzmir lokma olarak da adlandırılan lokma tatlısı bir tatlı olabileceği gibi tuzlu olarak da yapılıp servis edilmektedir.

Lokma her yörede çok sevilen bir lezzet olmasıyla birlikte aynı zamanda kültürümüzde çok uzun yıllardır süregelen bir gelenek olarak ta bilinmektedir. Bir hayır çeşidi olarak dağıtılan lokmalar farklı birçok amaç için kullanılmaktadır. Kurulan lokma kazanlarında yapılarak yüzlerce insana dağıtılan İzmir lokması kimi zaman bir cenaze için dökülürken kimi zamanda sünnet düğünü gibi özel günlerde dökülmektedir.

İzmir lokma dağıtmak

İzmir lokma un, maya, tuz ve şekerle hazırlanan ve kızgın yağda kızartılan bir Türk tatlısıdır. Lokma tatlısı döküldükten sonra şerbetli olarak servis edilebildiği gibi kahvaltılık pişi türünde şerbetlenmeden de tuzlu lokma olarak servis edilmektedir. Kültürümüzde özel anlarda hayır niyetiyle lokma dağıtmak süregelen bir gelenek olarak bugün lokma firmaları tarafından gerçekleştirilmektedir. Lokmacı firmalar büyük tezgahlarda binlerce kişiye lokma dağıtabilecek bir kapasite ile çalışmaktadır. Hayır yapmak isteyen kişiler lokma firmaları ile iletişim kurarak istedikleri adrese bu tezgahların kurulmasını talep etmektedir. Ve talep etmiş oldukları kişi sayısına göre taze olarak lokma tezgahlarında üretilen lokmalar o bölgeden geçen insanlara hayır niyetine dağıtılmaktadır.

İzmir lokma fiyatları

Ülkemizde hayır işleri denildiğinde en önemli geleneklerden birisi olarak lokma dağıtmak en çok tercih edilen yöntemlerin başında gelmektedir. Kimi zaman bir cenaze evinde kimi zaman da bir düğün evinde lokma dağıtım firmalarını görebilirsiniz. Sizler de hayır amacıyla İzmir lokma dağıtmak istiyorsanız ve fiyatlar hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu süreç şöyle detaylandırılmaktadır.

İzmir lokma (tuzlu) ve tatlı alternatifleri ile 2 farklı türde hazırlanabilmektedir. Tuzlu lokmaların fiyatı farklı belirlenirken lokma tatlısı olarak servis edilen ürünler farklı fiyatlara sahiptir. Aynı zamanda İzmir lokma fiyatları belirlenirken lokma dağıtımının kaç kişiye için yapılacağı en önemli kriterlerden birisi olarak ele alınmaktadır.

Call Now Button