İzmir lokma (tatlı)

Dinimize inancımıza göre insanların birbirlerini dua etmeleri hepimizin ihtiyaç duyduğu bir olaydır. İnsanların birbirine karşı dua etmeleri elbette manevi duyguların gücüyle orantılıdır. Ancak yine insanların hayır niyetine birbirlerine karşılıklı olarak yapmış oldukları ikramlar yapılan bu duaların gücünü önemli ölçüde artırmaktadır. İşte bu nedenle çok uzun yıllardan beri süregelen önemli geleneklerden birisi olarak İzmir lokma (tatlı) dağıtmak en lezzetli ve en çok tercih edilen ikramların başında gelmektedir.

İzmir lokma tatlısı manevi anlam taşıyan farklı birçok günde dağıtılan bir tatlı türüdür. Anma günlerinde, sünnet düğünlerinde, kandil günlerinde, cuma günlerinde ve cenaze merasimlerinde manevi bir değer olarak lokma tatlısı dağıtılır. Hem lezzetiyle hem de bu yönlü manevi özelliğiyle lokma tatlıları Türk mutfağının en özel lezzetlerinden birisidir. Sizler de bu özel lezzetle farklı birçok amaç için hayır işlemek isteyebilirsiniz. Bunun için yüksek kapasitede hizmet veren lokmacı firmalarını tercih etmelisiniz.

Nesilden nesille İzmir lokma tatlısı

Türk kültüründe lokma tatlısının çok uzun ve çok güçlü bir yeri vardır. Nesilden nesle aktarılmış olan bir lezzet olan İzmir lokma tatlısı her ne kadar yapımı basit gibi görünüyor olsa da içerisinde çok özel püf noktalar barındırmaktadır. Hamurunun kıvamı ve şerbetinin lezzeti bir araya geldiğinde ortaya güzel de bir sunum çıkmaktadır. Hayır ifade eden bu tatlı lokmacı firmaları tarafından manevi değeri olan bazı günlerde istediğinizi adreslere kurulan tezgahlarda taze bir şekilde dökülmekte ve dağıtılmaktadır.

Lokmacı firmalar 500 kişiden 5000 kişiye kadar lokma tatlısı hazırlayarak bunları dağıtabilecek bir kapasitede çalışmaktadır. İstenen tüm adreslere kurulan lokma tezgahlarında tatlı lokma hazırlanarak pişirilmekte ve o bölgeden geçen tanıdık tanımadık her insana hayır niyetine dağıtılmaktadır. İşte bu kültürün nesilden nesle aktarılmış özel değerlerimizden birisidir.

Anma törenlerinde, mevlit törenlerinde, düzenlenen birbirinden farklı etkinliklerde, sünnet düğünlerinde, belediye organizasyonlarında, kandil günlerinde, cenaze törenlerinde, cami çıkışlarında,  kısacası hayır yapmak istediğiniz her tür manevi olayda binlerce kişiye ulaşabilmenin en kolay yolu olarak lokma tatlısı dağıtmayı tercih edebilirsiniz.

Call Now Button