Aşure

Aşure ülkemizde maneviyatı yüksek en özel lezzetlerden birisi olarak bilinmektedir. Hicri takvime göre Muharrem ayının 10. gününe denk gelen gün aşure günü olarak belirlenmiştir. Ve Muharrem ayı aşure ayı olarak hala aynı manevi duygularla devam ettirilmektedir. Aşure konusunda farklı birçok rivayet ve inanış bulunsa da bilinen en güçlü inanış ürünün yapıldığı evlere yıl boyunca bolluk ve bereketin gelmesidir. Bu inanıştan yola çıkılarak aşureye 45 ayrı bakliyat ve yemiş ile hazırlanan çok özel bir lezzettir. Şifalı olduğuna inanılan aşure özellikle aşure ayında büyük kazanlarla yapılarak tanıdık tanımadık her insana dağıtılmaktadır. Böylelikle aşure gününün anlam ve önemine uygun bu gelenek yaşatılmaya devam edilmektedir.

Nesilden nesle gelen bir gelenek; Aşure dağıtmak

Aşure günü ve aşure ayı geldiğinde birçoğunuz kendi evinizde kaynattığınız aşure kazanlarını komşularınızla paylaşarak onların hayır duasını alıyorsunuz. En güzel hayır işlerinden birisi olarak nitelendirilen aşure dağıtmak için komşularınızla kısıtlı kalmadan daha çok kişiye ulaşmak istediğinizde lokmacı firmaları devreye giriyor. Lokmacı firmalar sizlerin belirlemiş olduğu bir adrese kurdukları aşure tezgahları ile buradan geçen binlerce insana sizin niyetinize ve sizin hayrınıza aşure dağıtıyor. Çoğunlukla Muharrem ayında yapılan bu anlamlı organizasyonlar sayesinde hiç tanımadığınız insanlar bile sizler için dua ediyor.

Aşure dağıtan firmalar

45 farklı malzemeyle hazırlanan aşurenin her yöreye ve her kültüre özel bazı değişiklikleri söz konusu olabiliyor. Ancak genel şekliyle aşure de kullanılan ana malzemeler aynı ürünlerden oluşuyor. Elbette aşurenin lezzetli olabilmesi için hem malzemesinin bol hem de taze ve kaliteli olması gerekiyor. En doğru oranlarda karıştırılan malzemeler ile hazırlanan lezzetli aşureler büyük kazanlarda usta aşçılar tarafından kaynatılıyor. Daha sonra tek kişilik kaselere paketlenen aşureler sizin niyetinize tezgahın kurulduğu bölgeden geçen tüm insanlara dağıtılıyor.

Bursam Lokma Firması olarak bizler birbirinden lezzetli aşurelerin sebep olduğu en özel hayır işlerinde sizlere hizmet veriyoruz. Belirtmiş olduğunuz adreslere gelerek aşure tezgahını kuruyor ve hazırladığımız lezzetli aşureleri sizler adına hayır amacıyla dağıtıyoruz. Hiç tanımadığınız binlerce insanın size duacı olmasına aracı oluyoruz.

Call Now Button